Raab Vitalfood Chia-siemenet luomu, 500 g
Kuitupitoinen lisä moniin resepteihin
9,29 €
(18,58 € / kg, sis. 13,5% alv.
Ominaisuudet ja edut
- Kuidut ja proteiinit
- Laadukkaita vitamiineja ja mineraaleja
- Sisältää Omega-3 ja -6
-
Luomusertifioitu -
Vegaaninen -
Vegetaarinen -
Ei sisällä gluteiinia -
Laktoositon
Kuvaus
Luomulaatuiset chia-siemenet ovat peräisin valvotusta luomuviljelystä ja ne ovat lisäaineettomia. Siemenissä on luontaisesti proteiinia, runsaasti kuituja sekä paljon monityydyttymättömiä rasvahappoja. Hyvän geeliytymiskykynsä ansiosta ne sopivat erinomaisesti moniin resepteihin - smoothien, myslin tai leivonnassa vegaanisena kananmunan korvikkeena.
Raab Vitalfood chia-siemenet:
- sisältävät arvokkaita monityydyttymättömiä Omega-3- ja Omega-6-rasvahappoja
- ovat kuitupitoisia
- sisältävät laadukasta proteiinia, mineraaleja ja vitamiineja
Valmistus:
Liota chia-siemeniä nesteessä (esim. vesi, mehu tai kasvipohjainen juoma) noin 3 minuuttia ja nauti. Vaihtoehtoisesti sekoita suoraan aterioihin kuten mysliin, jogurttiin tai smoothieen.
Reseptiehdotus - Chia-peruna-leipä
Ainekset:
- 180 ml haaleaa vettä
- 1 hiivakuutio
- 1 kananmuna
- 300 g jauhoja
- 300 g keitettyjä soseutettuja perunoita
- 3 rkl Raab Bio chia-siemeniä
- 1 tl koivusokeria
- 1 tl suolaa
Valmistusohje:
Sekoita hiiva ja vesi, lisää kananmuna; vaivaa joukkoon jauhot, perunat, chia-siemenet, koivusokeri ja suola. Laita voideltuun leipävuokaan kylmään uuniin ja paista 220 asteessa noin 1–1,5 tuntia.
| Tuotenro.: | RV-2400 |
|---|---|
| Sisältö: | 500 g |
| EAN: | 4019839824004 |
| Valmistajan nro: | 102400 |
| Merkki: | Raab Vitalfood |
| Ravitsemuksen muodot: | Vegaaninen, Kasvissyöjille, Gluteeniton, Laktoositon |
| Allergeenit: | Ei sisällä gluteiinia, Laktoositon |
| Tuotelajit: | Siemenet |
| Tuotteiden ominaisuudet UUSI: | Luomusertifioitu, Vegaaninen, Vegetaarinen |
| Säilytysohjeet: | Säilytä viileässä, kuivassa ja valolta suojattuna |
Ravintoarvo
| Ravintoarvo | per 100 g |
|---|---|
| energia | 1897 / 453 kj / kcal |
| rasva | 32 g |
| josta tyydyttyneet rasvahapot | 3,5 g |
| josta tyydyttymättömiä rasvahappoja | 26 g |
| hiilihydraatit | 5,2 g |
| josta sokeri | <0,5 g |
| kuidut | 30 g |
| | 21 g |
| suola | 0,03 mg |
Ainesosat
100 % Chia siemenet[1]
- kontrolloidusta luomuviljelystä
Oikeudelliset tiedot
| Vastuullinen elintarvikealan toimija: | Raab Vitalfood GmbH, Rudolf-Diesel-Straße 10, 85296, Rohrbach, Saksa, info@raabvitalfood.de |
|---|
Sopii hyvin tähän
Samankaltaiset tuotteet
Asiakkaidemme antamat arvostelut
kirjoitettu arvostelu kielellä suomi tuotteesta Raab Vitalfood Chia-siemenet luomu
12 kirjoitettua arvostelua muilla kielillä
| 5 tähteä | | 15 | (88%) |
|---|---|---|---|
| 4 tähteä | | 2 | (11%) |
| 3 tähteä | | 0 | (0%) |
| 2 tähteä | | 0 | (0%) |
| 1 tähti | | 0 | (0%) |
17 arvostelua
Kielellä suomi ei löydy yhtään kirjoitettua arvostelua, mutta 12 arvostelua löytyy muilla kielillä.
- Ei arvosteluja