Keholle tärkeät rasvahapot yli 50-vuotiaille

Tässä tehdään ero tyydyttyneiden ja tyydyttymättömien rasvahappojen välillä - toiset ovat hyviä ja toiset huonoja rasvoja. 

Tyydyttyneet rasvahapot ovat kiinteitä rasvoja, joita esiintyy eläinperäisissä elintarvikkeissa, kuten esim. voissa. Keho pystyy itse tuottamaan tyydyttyneitä rasvahappoja, ja siksi niitä ei tarvitse saada kovinkaan suuria määriä. Etenkin ikäihmisten tulisi tarkkailla näiden rasvahappojen kulutusta, sillä ne kohottavat LDL-kolesterolia ja kolesterolin kokonaisarvoa. 

Suodata & lajitella

Hinta Highlights Merkit Koostumus Allergeenit Tuotteiden ominaisuudet Muita ravintoaineita
Suodata

Rasvahapot: 30 tuotetta

Dr. Ehrenberger luomu- ja luonnontuotteet Krilliöljy Premium

Dr. Ehrenberger luomu- ja luonnontuotteet Krilliöljy Premium, 100 kapselia

  • 4 mg astaksantiinia päivittäisannosta kohti
  • 100 % antarktista krilliä
  • Ei kalamaista makua
89,99 € (1.090,79 € / kg)

Ilmainen toimitus 13. lokakuuta asti

Igennus Vegepa® PURE EPA

Igennus Vegepa® PURE EPA (60 kapselia)

  • Omega3 & Omega6
  • Evitamiini
  • EPA luonnonvaraisten anjovisöljystä
18,59 € (619,67 € / kg)

Toimitus 13. lokakuuta mennessä

SOLGAR Korkeasti annosteltu Omega-3-kalaöljy

SOLGAR Korkeasti annosteltu Omega-​3-​kalaöljy, 50 geeliä

  • Kylmän veden kaloista
  • Tarjoaa DHA:ta ja EPA:ta
  • Ei turhia lisäaineita
33,99 € (348,62 € / kg)

Toimitus 13. lokakuuta mennessä

GoPrimal O3 - Pure Omega 3

GoPrimal O3 -​ Pure Omega 3, 90 kapselia

  • Luonnollinen omega-3-lähde
  • Kestäväst kalastettua Alaskan seitä
  • 400/300 mg EPA / DHA / kapseli
34,99 € (284,47 € / kg)

Toimitus 13. lokakuuta mennessä

Vihersimpukka  500 mg

Vihersimpukka 500 mg, 90 veg. kapselia

  • Runsaasti omega-3-rasvahappoja
  • Sisältää 2% glykosaminoglykaaneja
  • Uuden-Seelannin rannikolta
15,49 € (303,73 € / kg)

Toimitus 13. lokakuuta mennessä

Nature's Plus Ultra OMEGA 3/6/9

Nature's Plus Ultra OMEGA 3/6/9, 120 geeliä

  • 100 % luonnollinen
  • Optimaalinen sekoitussuhde
  • Purasruoho-, kala- ja pellavaöljy
38,49 € (174,95 € / kg)

Toimitus 13. lokakuuta mennessä

Nordic Naturals Arktinen maustamaton turskanmaksaöljy

Nordic Naturals Arktinen maustamaton turskanmaksaöljy, Neutraali (237 ml)

  • 100 % villistä turskasta
  • Triglyseridimuodossa
  • Maustamaton, ilman aromia
36,99 € (156,08 € / l)

Toimitus 13. lokakuuta mennessä

Burgerstein Omega 3 DHA

Burgerstein Omega 3 DHA, 60 kapselia

  • 470 mg DHA per päivittäinen annos
  • 130 mg EPA per päivittäinen annos
  • Sisältää E-vitamiinia
29,99 € (416,53 € / kg)

Toimitus 13. lokakuuta mennessä

Burgerstein Omega 3 EPA

Burgerstein Omega 3 EPA, 50 kapselia

  • 378 mg EPA päivittäistä annosta kohden
  • 72 mg DHA päivittäistä annosta kohden
  • Täydennetty E-vitamiinilla
28,99 € (362,38 € / kg)

Toimitus 13. lokakuuta mennessä

Solaray Kapryylihappo

Solaray Kapryylihappo, 100 kapselia

  • Natriumiton ja hartsiton
  • Kalsium-magnesium-sinkkikaprylaatti
  • Viivästynyt vapautuminen
22,49 € (346,00 € / kg)

Toimitus 13. lokakuuta mennessä

Pure & Essential Vegan Omega3 & Astaxanthin

Igennus Pure & Essential Vegan Omega3 & Astaxanthin, 60 geeliä

  • 60 pehmeää kapselia
  • Puhdas kasvipohjainen leväöljy
  • Myös kalaallergikoille
23,99 € (239,90 € / kg)

Toimitus 13. lokakuuta mennessä

Pure & Essential Omega3 Wild Fish Oil & D3

Igennus Pure & Essential Omega3 Wild Fish Oil & D3, 60 geeliä

  • Kätevät pehmeät kapselit
  • EPA & DHA
  • Helppo niellä
22,99 € (227,62 € / kg)

Toimitus 13. lokakuuta mennessä

FutuNatura MCT-öljy C8 & C10

FutuNatura MCT-​öljy C8 & C10, 500 ml

  • 59% kapryylihappoa (C8) ja 40% kapriinihappoa (C10)
  • Neutraali maku
  • Monipuolinen
21,99 € (43,98 € / l)

Toimitus 13. lokakuuta mennessä

Burgerstein Omega 3 Neste

Burgerstein Omega 3 Neste, 150 ml

  • 730 mg EPA per päiväannos
  • 455 mg DHA per päiväannos
  • Appelsiinin makuinen
31,99 € (213,27 € / l)

Toimitus 13. lokakuuta mennessä

American Biologics Super Omega ArcticPlus

American Biologics Super Omega ArcticPlus, 90 kapselia

  • Sisältää korkeapuhdasta kalaöljyä, jossa on EPA- ja DHA-rasvahappoja
  • Sisältää E-vitamiinia
  • Ei sisällä geenimuunneltuja ainesosia eikä täyteaineita
36,49 € (289,60 € / kg)

Toimitus 13. lokakuuta mennessä

Best Body Nutrition Future Omega 3-kapselit

Best Body Nutrition Future Omega 3-​kapselit, 120 kapselia

  • KOrkealaatuista kalaöljyä
  • Optimoitu E-vitamiinilla
14,49 € (123,85 € / kg)

Toimitus 13. lokakuuta mennessä

Life Light 3L Lecithin

Life Light 3L Lecithin, 350 g

  • Luonnollinen kasviperäinen tuote
  • Suuri määrä tyydyttymättömiä rasvahappoja
  • Ilman keinotekoisia väriaineita
29,99 € (85,69 € / kg)

Toimitus 13. lokakuuta mennessä

FutuNatura Omega-3

FutuNatura Omega-​3, 150 geeliä

  • Korkea omega-3-rasvahappopitoisuus
  • Täydennetty E-vitamiinilla
  • Helppo niellä, pehmeät kapselit
13,99 € (66,75 € / kg)

Toimitus 13. lokakuuta mennessä

Nature's Plus Ultra EPO 1500

Nature's Plus Ultra EPO 1500, 90 geeliä

  • Saadaan siemenistä
  • Erinomainen biologinen hyötyosuus
  • Sisältää omega-6-rasvahappo GLA:ta
52,99 € (264,95 € / kg)

Toimitus 13. lokakuuta mennessä

Solaray Pellavansiemenöljy

Solaray Pellavansiemenöljy, 100 geeliä

  • Täydellinen vaihtoehto kalaöljylle
  • Kasvisrasvahappo
32,99 € (219,93 € / kg)

Toimitus 13. lokakuuta mennessä

NeuroLab® Vital Omega 3 - kalaöljy

NeuroLab® Vital Omega 3 -​ kalaöljy, 120 kapselia

  • Korkea annostus
  • EPA:n ja DHA:n kanssa
  • GMO-vapaa
33,99 € (188,83 € / kg)

Toimitus 13. lokakuuta mennessä

dr. WEYRAUCH Omega Centauri (Human)

dr. WEYRAUCH Omega Centauri (Human), 120 kapselia

  • 300 mg DHA:ta per päiväannos
  • Optimoitu E-vitamiinilla
  • 100% vegaaninen
57,49 € (598,85 € / kg)

Toimitus 13. lokakuuta mennessä

Optima Naturals Antartic Krill Superb

Optima Naturals Antartic Krill Superb, 60 kapselia

  • Omega-3-krilliöljykapselit
  • EPA & DHA
  • Sisältää koliinia ja astaksantiinia
40,99 € (828,08 € / kg)

Toimitus 13. lokakuuta mennessä

Sensilab Essentials Omega-3 1000 mg

Sensilab Essentials Omega-​3 1000 mg, 30 geeliä

  • Puhdasta ja vahvaa kalaöljyä
  • Sardelleista
  • EPA:a & DHA:ta
15,49 € (224,49 € / kg)

Toimitus 13. lokakuuta mennessä

Solaray Rohtopurassiemenöljy (Borage Seed Oil)

Solaray Rohtopurassiemenöljy (Borage Seed Oil), 50 geeliä

  • Sisältää 21% gamma-linoleenihappoa
  • Valmistettu kylmäpuristamalla
36,99 € (480,39 € / kg)

Toimitus 13. lokakuuta mennessä

Nordic Naturals Arctic Cod Liver Oil Softgels

Nordic Naturals Arctic Cod Liver Oil Softgels, 180 geeliä

  • Valmistettu 100 % luonnonvaraisesta turskasta
  • Kestävää kalastusta Norjasta
  • Luonnollisella sitruunamaulla
56,49 € (176,53 € / kg)

Ei saatavilla tällä hetkellä

Nordic Naturals Ultimate Omega

Nordic Naturals Ultimate Omega, 60 geeliä

  • Erittäin puhtaita, molekyylisesti tislattuja rasvahappoja
  • Valmistettu 100 % luonnonvaraisista sardiineista ja anjoviksista
  • Raikas sitruunan maku
51,49 € (572,11 € / kg)

Ei saatavilla tällä hetkellä

3 Chenes Laboratoires Iltahelokki - purasruoho - E-vitamiini

3 Chenes Laboratoires Iltahelokki -​ purasruoho -​ E-​vitamiini, 150 kapselia

  • Synergistisesti vaikuttavat kasviöljyt
  • Runsaasti gamma-linoleenihappoa
  • Rikastettu E-vitamiinilla
12,79 € (125,39 € / kg)

Ei saatavilla tällä hetkellä

Nordic Naturals Ultimate Omega-D3

Nordic Naturals Ultimate Omega-​D3, 60 geeliä

  • Valmistettu 100 % luonnonvaraisista sardiineista ja anjoviksista
  • Rikastettu kolekalsiferolilla
  • Tuore sitruunan maku
49,49 € (549,89 € / kg)

Ei saatavilla tällä hetkellä

3 Chenes Laboratoires Omega 3

3 Chenes Laboratoires Omega 3, 120 kapselia

  • Sisältää EPA:ta ja DHA:ta
  • Täydennetty E-vitamiinilla
  • Neutraali maku
15,69 € (82,58 € / kg)

Ei saatavilla tällä hetkellä

Tyydyttymättömät rasvahapot voidaan jakaa vielä yksinkertaisesti tyydyttymättömiin ja monityydyttymättömiin. Keho pystyy itse valmistamaan yksinkertaisesti tyydyttymättömiä rasvahappoja. Niitä löytyy kasviöljyistä, ja ne nostavat HDL-kolesterolia ja laskevat LDL-kolesterolia. 

Monityydyttymättömiä rasvahappoja sanotaan myös tärkeiksi rasvahapoiksi, sillä keho ei pysty tuottamaan niitä itse, ja ne täytyy saada ravinnon mukana. Näiden rasvahappojen saanti laskee LDL- ja kokonaiskolesterolia, ne ovat välttämättömiä solujen rakenteiden muodostumisessa sekä kuljettajissa, ne säätelevät rasva-aineenvaihduntaa, ja ne ovat tärkeitä välittäjäaineiden muodostumisessa. Monityydyttymättömät rasvahapot jaetaan vielä Omega-3- ja Omega-6-rasvahappoihin.